Podwójne Święto

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
15 sierpnia 2019

15 sierpnia w Polsce obchodzone są dwa święta: państwowe i kościelne. W tym dniu przypada zarówno Święto Wojska Polskiego, jak i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej). 15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy.

15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego.

Ustanowione zostało w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą. Upamiętniono w ten sposób zwycięską Bitwę Warszawską. Bitwa rozegrała się na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Wojsko polskie pod dowództwem Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego odparło natarcie Armii Czerwonej. Był to jeden z przełomowych momentów wojny polsko-bolszewickiej. Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych. W tym roku Święto wygląda inaczej. Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, których zwieńczeniem będzie popołudniowa defilada wojskowa, odbywają się w Katowicach w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego - jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.

Na 15 sierpnia przypada również święto kościelne.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Matka Boska Zielna zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych. Dlatego z okazji święta 15 sierpnia składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół czy kwiatów. W całym kraju święto Matki Boskiej Zielnej jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie