Na Zimowe Ptakoliczenie zaprasza częstochowski OTOP

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
23 stycznia 2020

W najbliższy weekend 25-26 stycznia, w ramach szesnastego Zimowego Ptakoliczenia, na wszystkich miłośników ptaków i ornitologów amatorów czekają dwa wydarzenia w regionie. Częstochowski Oddział Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zaprasza w niedzielę do Masłońskiego, nad brzeg Zalewu Porajskiego, a w sobotę do częstochowskiego Parku Wypoczynkowego Lisiniec, na wspólne obserwowanie i liczenie ptaków. Ptakiem Zimy 2020 został gawron.

Po raz szesnasty wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zapraszają na spacery i inne wydarzenia Zimowego Ptakoliczenia. To akcja, która przywędrowała do nas z Wielkiej Brytanii. Co roku, w ostatni weekend stycznia, tysiące Brytyjczyków liczy ptaki w ogródkach, ogrodach i parkach w czasie Big G arden Birdwatch.

Na Zimowe Ptakoliczenie zaprasza również Częstochowski Oddział Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Już w najbliższą niedzielę, 26 stycznia, organizatorzy wydarzenia zapraszają do Masłońskiego. Zbiórka na stacji kolejowej Masłońskie-Natalin o godz. 9.00. Ptakoliczenie poprowadzą: Marcin Borowik i Kasia Borowik. Wydarzenie ma charakter otwarty, nie wymaga potwierdzania obecności. W ramach wycieczki przewidziano: spacer brzegiem zbiornika Poraj, połączony z obserwacją i liczeniem zimujących ptaków. Wycieczka będzie przebiegała wzdłuż linii brzegowej zbiornika Poraj w kierunku cofki zbiornika. „Obserwować zamierzamy nie tylko ptaki wodne, ale również sikory, drozdy i inne ptaki w okolicy zbiornika. W tym roku, z racji ciepłej zimy, ptaków jest naprawdę dużo! Wycieczka potrwa około trzech godzin, oczywiście można odłączyć się wcześniej. Trasa liczy ok. 5 km i prowadzi po chodnikach oraz ścieżkach. Proszę się ciepło ubrać i wziąć odpowiednie buty terenowe. Zalecany też termos z ciepłą herbatą. Koniecznie rękawiczki!” – zachęca i radzi lider częstochowskiej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – Marcin Borowik. Udział jest jak zwykle bezpłatny. Dzień wcześniej, w sobotę, 25 stycznia, podobne wydarzenie odbędzie się w Częstochowie, w Parku Lisiniec. Miejsce zbiórki na parkingu. Wycieczka nowymi deptakami wzdłuż zbiorników wodnych.

Wspólnie poszukamy ptaków w naszym najbliższym otoczeniu, sprawdzimy, jak się miewają nasi skrzydlaci sąsiedzi, i spróbujemy ich policzyć. Przewodnicy wolontariusze opowiedzą o poszczególnych gatunkach, które można spotkać zimą, o tym, jak mądrze pomagać ptakom i jak je obserwować, by im nie szkodzić. Mamy nadzieję, że wspólne podglądanie ptaków przyniesie wszystkim wiele radości!

Wszystkie informacje o Zimowym Ptakoliczeniu 2020 można znaleźć na stronie: https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/

Ptakiem zimy 2020 został gawron. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo niepokojący trend spadkowy w liczebności gawronów. Wydaje się, że te duże, czarne ptaki z rodziny krukowatych towarzyszą nam na każdym kroku – zarówno w krajobrazie silnie zurbanizowanym, jak i w miejscach poddanych mniejszej presji człowieka. Tymczasem dane są bezlitosne: w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o 41 proc[1]. Głównym powodem tak drastycznego zmniejszenia populacji jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym. Nie bez znaczenia pozostaje zapewne niechęć człowieka do gawronów: częste są przypadki ich płoszenia (np. za pomocą armatek hukowych), a kolonie tych niezwykle inteligentnych ptaków są celowo niszczone (usuwanie gniazd, wycinka drzew z gniazdami). Zdarzają się nawet przypadki strzelania do gawronów i celowego ranienia ich. Łacińska nazwa gawrona Corvus frugilegus oznacza kruka (czy też ptaka z rodziny krukowatych) zbierającego owoce. Każdy zapewne widział gawrony dostojnie kroczące po trawnikach i uważnie wyszukujące tego, co nadaje się do zjedzenia w śródmiejskiej dżungli lub podążające za ciągnikiem po świeżo zaoranej ziemi i wybierające larwy chrząszczy, gąsienice i dorosłe owady. Czyż nie takich sprzymierzeńców nam potrzeba?

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1990 roku organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc w których one żyją. OTOP jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków, Bir dLife International.

Materiał OTOP Częstochowa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie