Protest samorządów #TylkoCiemność. Gmina Poraj przyłączyła się do akcji

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
2 grudnia 2020

We wtorek (1 grudnia) rozpoczęła się akcja protestacyjna samorządów, do której przystąpiło szereg miast i gmin. Protest ma związek z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd. O 17.00 zgasły na godzinę światła w wielu miastach i gminach. W akcie protestu światło wyłączone zostało również przed Urzędem Gminy Poraj i na Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tym symbolicznym aktem Gmina Poraj włączyła się do akcji protestacyjnej. 

Większość państw Unii Europejskiej zadecydowała, aby w nowym unijnym budżecie na lata 2021 – 2027 wypłacanie pieniędzy unijnych powiązać z przestrzeganiem praworządności.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziały się jedynie Węgry i Polska, a rządzący zapowiedzieli, że w razie przyjęcia tego mechanizmu zdecydują się na zawetowanie całego wspólnotowego budżetu, gdzie unijne państwa muszą go przyjąć jednomyślnie.

Głosy sprzeciwu odnośnie polityki polskiego rządu pojawiły się po tym, jak w październiku, Sejm uchwalił ustawę obecnie procedowaną w Senacie, mówiącą o przekazywaniu pieniędzy pochodzących z podatków obywateli, bezpośrednio do budżetu państwa.

Ustawa ta ogranicza samorządom udział we wpływach z podatków PIT i CIT. Oznacza to, że w 2021 roku do samorządów trafiać będzie rocznie o ponad 1,43 miliarda złotych mniej niż dotychczas.

Również Gmina Poraj przyłącza się do protestu i we wtorek (1.12) od godz. 17:00 na 60 minut zgasły światła przed budynkiem Urzędu Gminy, nota bene przy ul. Jasnej i na Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego.

1 grudnia zgasły światła i latarnie, najpierw ostrzegawczo, a potem mają zgasnąć w całych miastach i gminach. Na razie to protest!

Dlaczego protestujemy?

Pod koniec października Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT.

Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu.

Żądamy przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego nad tą ustawą. Jednocześnie oczekujemy od premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej złożonej przez Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

Inicjatywa ustawodawcza stowarzyszenia proponuje zwiększenie udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16 proc. do 48,16 proc. Podnosi to dochody gmin w naszym kraju o kwotę 11 336 421 000 zł - według planów na 2020 rok.

Podobne zapisy ustawowe powinny dotyczyć urealnienia dochodów powiatów i województw, by również te jednostki mogły realizować swoje zadania.

Obecnie na brak stabilności dochodów samorządów lokalnych, nakłada się zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy dla seniorów, młodzieży i kultury oraz sportu. Uwzględniając stan naszego państwa i sytuację światową, tylko dalsza możliwość korzystania ze wspólnotowych środków finansowych UE w kolejnych latach może zapewnić uruchamianie lokalnych, wciąż jeszcze nie dość wykorzystanych potencjałów.

Społeczności samorządowe bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej. Szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2. Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski"

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie