Życzenia z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
2 maja 2021

Wielkanoc prawosławna wypada w inny dzień niż ta obchodzona przez katolików. W tym roku jest to aż miesiąc później. Powodem jest stosowanie różnych kalendarzy. Istota święta pozostaje jednak ta sama - przeżywanie męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkanoc to najważniejsze wydarzenie w liturgii chrześcijańskiej.  Pascha (Zmartchywstanie Pańskie) to najważniejsze i najbardziej radosne święto wszystkich chrześcijan. Jego data jest ruchoma i wyznacza daty trzech z dwunastu głównych świąt prawosławnych. Przez ponad dziesięć wieków chrześcijanie świętowali ten dzień wspólnie, w jednym terminie. ŻYCZENIA.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, życzymy wszystkim mieszkańcom i sympatykom Gminy Poraj wyznania prawosławnego, radosnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Aby mocniej niż kiedykolwiek odnowiły wiarę, nadzieję i miłość, które pomogą z jeszcze większą siłą realizować osobiste i zawodowe plany.

Niech przeżywanie tych dni, nada sens każdemu, ludzkiemu doświadczeniu.

 

Pascha (Zmartchywstanie Pańskie) to najważniejsze i najbardziej radosne święto wszystkich chrześcijan. Jego data jest ruchoma i wyznacza daty trzech z dwunastu głównych świąt prawosławnych. Przez ponad dziesięć wieków chrześcijanie świętowali ten dzień wspólnie, w jednym terminie. W 1582 r. papież Grzegorz XIII wprowadza reformę kalendarza. W jej wyniku świat chrześcijański zaczyna się dzielić i świętować Paschę w różnych terminach. Między kalendarzami narasta różnica. Daty starego kalendarza (juliańskiego) zaczynają się coraz bardziej spóźniać w stosunku do dat kalendarza gregoriańskiego (państwowego). Uroczyste paschalne nabożeństwo zwane Jutrznią paschalną odprawiane jest w nocy, z Wielkiej Soboty na Niedzielę wielkanocną. 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie