Gmina Poraj

TIR-y przez Żarki-Letnisko nie przejadą

14 sierpnia 2023

16 sierpnia zacznie obowiązywać czasowe ograniczenie w ruchu dla samochodów ciężarowych o wadze powyżej 10 ton na drogach w centrum Żarkach-Letnisku. Chodzi w tym przypadku o ulice: Nadrzeczną, Hrabiny Raczyńskiej, Słoneczną i Letniskową. Gmina Poraj od kilku miesięcy czyniła aktywne starania o zmianę organizacji ruchu. Wielomiesięczna batalia znalazła swój szczęśliwy finał w postaci zgody wielu instytucji i urzędów na wprowadzenie ograniczenia.

„Staraliśmy się o ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych przez centrum Żarek-Letniska, ze względu na poważne ryzyko uszkodzenia nawierzchni dróg gminnych samochodami o dużym tonażu i z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców miejscowości” – wyjaśnia Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj.

Ruch w ostatnich miesiącach był wzmożony ze względu na wyznaczenie przez zarządcę drogi wojewódzkiej DW 789 objazdu przez gminne drogi w Żarkach-Letnisku, w związku z modernizacją drogi wojewódzkiej i budową wiaduktu w Myszkowie-Nowej Wsi.

W Myszkowie ograniczenie dotyczyć będzie części ul. Słowackiego (dojazd do gminy Poraj).

Drogowcy zdecydowali wówczas, że znaczną część ruchu przejmą na siebie drogi biegnące przez wyznaczony przez nich objazd w Żarkach-Letnisku.

Od początku budziło to zdecydowany sprzeciw Gminy Poraj. Władze samorządowe rozpoczęły batalię o zmianę tej decyzji, tak by przez centrum miejscowości mogły przejeżdżać jedynie samochody o tonażu nie większym niż 10 ton. Droga do zmiany niekorzystnej dla gminy decyzji wymagała wielu administracyjnych, niemal ekwilibrystycznych zabiegów, trwających kilka miesięcy. I wreszcie się udało.

W ubiegłym tygodniu pracownicy gminnej brygady remontowo – budowlanej zamontowali znaki drogowe nakazujące ograniczenie ruchu ciężkich pojazdów pow. 10 ton.

Czasowa organizacja ruchu obowiązywać ma do 31 maja 2024 roku, na czas trwania budowy w Myszkowie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie