Gmina Poraj
Dzik jest dziki
Zgodnie z Prawem łowieckim gospodarką zwierzyną leśną (w tym odstrzałem dzików) zajmują się koła łowieckie z danego terenu i czynią to pod nadzorem administracyjnie przyporządkowanych nadleśnictw. Koła nie tylko powinny odpowiednio kontrolować populację dzikich zwierząt na swoim terenie, ale jeszcze powinny zadbać o to, by zatrzymać je w lesie i żeby nie pojawiały się na terenach zabudowanych. Problem ten dotyczy wielu miast i gmin w całym kraju. W porozumieniu ze Starostą Myszkowskim i kołami łowieckimi szukamy nowych rozwiązań, które zminimalizują występowanie dzików na terenie zurbanizowanym.
Nie dokarmiaj dzików!
Dokarmianie dzików/rzucanie resztek pożywienia podlega karze
• art. 78 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt („ kto, nie stosuje się do nakazów, zakazów lub ograniczeń, wydanych na podstawie art. 48 ust. 3 lub art. 48a ust. 3 pkt 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3).
• art. 145. § 1 Kodeksu Wykroczeń („Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych”).
Przypominamy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 kwietnia 2024 r. w sprawie wprowadzenia w 2024 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (Dz. U. poz. 563) na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony został zakaz dokarmiania dzików.
Niestety otrzymujemy informacje o dokarmianiu dzików przez mieszkańców. Jednym z powodów pojawiania się dzików na terenach zabudowanych jest łatwy dostęp do pożywienia. Karmiony dzik będzie coraz bardziej się do takich sytuacji przyzwyczajał i uczył tak wyuczonych postaw swoje potomstwo. Należy zadbać o to, aby odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w obrębie ogrodzonej posesji. Na posesjach należy bezwzględnie utrzymywać czystość i porządek, w tym zbierać opadłe owoce i warzywa, które stanowią przysmak dzików.
Nie strasz dzików, nie prowokuj i nie próbuj się z nimi zaprzyjaźniać!
Jeśli napotkamy dzika, nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Najlepiej stanąć w bezruchu, gdyż ucieczka może prowokować zwierzę do ataku. Należy poczekać, aż przejdzie lub spokojnie i powoli się oddalić. Dziki w przypadku poczucia zagrożenia są niebezpieczne, zwłaszcza locha broniąc swych warchlaków. Po spotkaniu młodych dzików nie wolno ich dotykać, głaskać, zaczepiać, łapać ani tym bardziej atakować. W przypadku jeśli dzik jest już oswojony, czy też sprawia takie wrażenie, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy.
Straszenie zwierzyny zagrożone jest mandatem z Kodeksu Wykroczeń (art. 78 „ Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”).
Utrzymuj czystość na posesji! Koś trawę, wycinaj krzaki!
Należy regularnie usuwać krzaki i gęste zarośla. Nieskoszone łąki i nieużytki stanowią schronienie dla dziko żyjącej zwierzyny. Zaniedbane tereny stają się również siedliskiem szkodników, których pędraki są jednym z ulubionych pokarmów dzików. Dziki wchodzą również na prywatne nieruchomości dlatego należy zadbać o umocnienie ogrodzeń, aby wyeliminować możliwość wejścia zwierzęcia na posesję. W przypadku niezabezpieczonych terenów, w interesie właściciela nieruchomości jest budowa prawidłowego, odpornego zabezpieczenia, np. płotu z podmurówką lub ogrodzenia panelowego.
Stosownie do zapisów Kodeksu Wykroczeń (art. 117 § 1 Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany).
Szkody w płodach i uprawach spowodowanych przez takie gatunki jak: dziki, jelenie, łosie, daniele i sarny reguluje Prawo łowieckie, które zgodnie z zapisami określa, że za wynagradzanie szkód zobowiązany jest dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego, a jako że gospodarką zwierzyną leśną zajmują się tylko i wyłącznie koła łowieckie, to one odpowiadają za wypłatę odszkodowań za straty w uprawach rolnych.
Dziki, zwane sanitariuszami lasu, odgrywają istotną rolę w ekosystemie leśnym i polnym. W poszukiwaniu pokarmu zdzierają wierzchnie warstwy gleby, spulchniając ją i mieszając ze ściółką. Zjadają padlinę, gryzonie oraz larwy i poczwarki owadów, w tym wiele szkodników lasu, przez co przyczyniają się do przywrócenia równowagi ekologicznej między światem owadów a drzewostanem. Pożywiają się także chorymi ssakami i ptakami, ograniczając w ten sposób przenoszenie chorób.
W przypadku, gdy szkoda wystąpiła na terenach wyłączonych z polowań, to wnioski należy składać do Departamentu Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.