Gmina Poraj

Dziś Światowy Dzień Wzroku

10 października 2024

Światowy Dzień Wzroku obchodzimy co roku w drugi czwartek października, aby podkreślić znaczenie zdrowia oczu i podzielić się informacjami na ten temat. W tym roku to czwartek 10 października. Jest to doskonała okazja, aby podkreślić, jak ważne jest utrzymanie zdrowych oczu przez całe życie, a jego przesłanie jest jasne – zdrowie oczu to kluczowy element naszego ogólnego samopoczucia i jakości życia. Jednocześnie jest to okazja aby przypomnieć, że pacjenci Gminnego Ośrodka Zdrowia w Poraju, dzięki staraniu władz Gminy Poraj i kierownictwa Ośrodka, mają do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych gabinetów okulistyki w regionie i fachową pomoc, pracujących w niej lekarzy okulistów.

Święto zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie (IAPB). Celem tego święta jest podnoszenie świadomości publicznej na temat upośledzenia wzroku. Wszystkie wydarzenia Światowego Dnia Wzroku organizowane są niezależnie przez instytucje na całym świecie, które pragną poszerzać świadomość problemów z widzeniem. Około 285 milionów ludzi na świecie to osoby niedowidzące lub niewidome, mimo że 80% przypadków zaburzeń widzenia da się uniknąć.

Jak dbać o zdrowie oczu?

1. Regularne przerwy: Podczas pracy przy komputerze lub innych urządzeniach ekranowych, co godzinę zrób krótką przerwę, w trakcie której skoncentruj się na odległym punkcie, aby zmniejszyć napięcie oczu.
2. Regulacja oświetlenia: Upewnij się, że oświetlenie w miejscu pracy jest dostosowane do twoich potrzeb. Zbyt słabe światło może zmuszać oczy do nadmiernego napinania się.
3. Ergonomiczne stanowisko pracy: Dostosuj swoje stanowisko pracy, w tym pozycję monitora i krzesło, aby zapewnić wygodne warunki pracy. To pomaga w uniknięciu nadmiernego zmęczenia oczu.
4. Częste mruganie: Pamiętaj o częstym mruganiu oczami, zwłaszcza przy długotrwałym korzystaniu z ekranów. Mruganie pomaga utrzymać powierzchnię oka w dobrej kondycji i nawilżeniu.
5. Krople nawilżające: Jeśli pracujesz w klimatyzowanym lub suchym pomieszczeniu, używaj kropli nawilżających, aby zapobiec wysuszeniu oczu.
6. Odpowiednie okulary: Jeśli masz wady wzroku, noszenie odpowiednich okularów lub soczewek korygujących jest kluczowe. Nie próbuj pracować bez poprawy wzroku.
7. Unikanie palenia papierosów: Jeśli palisz, postaraj się rzucić na dobre. Palenie papierosów zwiększa ryzyko wielu problemów ze wzrokiem.
8. Zbilansowana dieta: Dbaj o zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C, E, oraz minerały, które wspierają zdrowie oczu.
9. Badania okulistyczne: Regularnie odwiedzaj okulistę, zwłaszcza jeśli pracujesz w warunkach wymagających intensywnego korzystania z oczu.

Światowy Dzień Wzroku przypomina nam, że zdrowie oczu jest niezwykle ważne. Dbanie o wzrok powinno być częścią naszej codziennej rutyny także w środowisku zawodowym. Zachowując zdrowe oczy, możemy cieszyć się pełnią życia i widzieć piękno świata wokół nas.

Zadbaj o oczy w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Poraju

Gabinet okulistyczny zasilił sprzęt okulistyczny w postaci: kompaktowego tomografu OCT, ultrasonografu okulistycznego USG, tonometru bezkontaktowego, oftalmoskopu, dioptriomierza, a także laptopy wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem i umeblowanie, służące prawidłowemu i skuteczniejszemu funkcjonowaniu sprzętu medycznego.

Ultrasonograf okulistyczny USG: badanie USG jest niezastąpionym narzędziem diagnostycznym przy nieprzeziernych ośrodkach optycznych oka, czyli w sytuacji napotkania przeszkody, np. w postaci zaćmy, która uniemożliwia lekarzowi obejrzenie poszczególnych struktur oka na dnie oka. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, powtarzalne, bez ryzyka powikłań zdrowotnych u pacjenta, ukazujące obraz narządów w czasie rzeczywistym i szybkim w wykonaniu. Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania badania ultrasonograficznego oczu. Ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa i bezinwazyjność metody, można ją także wykonywać u kobiet w ciąży i u dzieci.

Tonometr bezkontaktowy: służy do badania ciśnienia w oku. Zaletą wynikającą ze stosowania tonometru jest to, że nie trzeba podawać pacjentowi znieczulenia, aby dokonać pomiaru ciśnienia w oku. Całe badanie odbywa się tylko dzięki sprężonemu powietrzu, co nie jest dla pacjenta niekomfortowe.

Kompaktowy tomograf OCT: tomografia dna oka jest nowoczesnym badaniem, pozwalającym precyzyjnie i dokładnie ocenić narząd wzroku. Dużą zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu może być ono wykonywane także u kobiet w ciąży. Służy wykryciu m.in. zmian jaskrowych, czy zwyrodnienia plamki żółtej. OCT oczu nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Badanie trwa krótko i pozwala na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Jedyny dyskomfort, na jaki narażony jest pacjent, wynika z zastosowania kropli rozszerzających źrenice, które powodują zwiększoną wrażliwość na bodźce wzrokowe, przede wszystkim światło, oraz ogólne pogorszenie widzenia. Do czasu ustąpienia tych objawów mogą występować trudności w czytaniu i wykonywaniu innych czynności wymagających precyzji widzenia. W tym czasie odradzane jest kierowanie pojazdami mechanicznymi, dlatego warto udać się na badanie OCT z osobą towarzyszącą, która poprowadzi samochód. Badanie OCT pozwala na wykrycie wielu poważnych chorób oczu na wczesnym etapie ich powstawania. Do najczęściej wykrywanych chorób należą: nowotwory, zwyrodnienia plamki (AMD) związanej z wiekiem i upływającym czasem, makulopatia cukrzycowa, obrzęk plamki różnego pochodzenia, szeroko rozumiane choroby siatkówki i centralna retinopatia surowicza.

Oftalmoskop: to specjalny przyrząd okulistyczny, który umożliwia dokładne sprawdzenie zmian widocznych w dnie oka. Urządzenie pozwala prześwietlić wszystkie struktury dna oka oraz potwierdzić wady wzroku. Wziernik okulistyczny jest zbudowany z systemu powiększających soczewek i źródła światła, które w trakcie badania skupia się na: strukturach ciała szklistego, tarczy nerwu wzrokowego, naczyniach krwionośnych, obwodowej części siatkówki i plamce. W trakcie badania dna oka można nie tylko zaobserwować rozwijającą się zaćmę, odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie nerwu wzrokowego i zmętnienia w ciele szklistym, ale również symptomy popularnych chorób ogólnorozwojowych takich jak np. cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Lekarz może wykonać badanie Oftalmoskopem: po urazach głowy, po utracie przytomności, przy podejrzeniu guzów wewnątrzczaszkowych, gdy jest nieprawidłowa reakcja źrenic na światło, przy zezie, przy zaburzeniach równowagi, zaburzeniach widzenia barw, przy nawracających bólach głowy, u wcześniaków i u pacjentów z krótkowzrocznością powyżej 3,5 dioptrii.

Dioptriomierz: to bardzo specjalistyczne urządzenie okulistycznej, ponieważ pozwala na wykonanie pomiaru mocy rogówkowej. Wynik takiego badania jest niezwykle precyzyjny, nie wprowadza w błąd, dając podstawy do wyciągania daleko idących wniosków. Dioptromierze są w stanie wykryć wszelkie zaburzenia związane ze zmianami w sile refrakcji badanej soczewki. Jeśli takie zmiany zachodzą badający dowie się o tym natychmiastowo. Dioptromierze są bardzo funkcjonalnymi przyrządami, ponieważ są w stanie: zbadać rozstaw źrenic, sprawdzić przenikanie promieni UV przez soczewkę, zmieniać tryb realizowanego pomiaru w związku z wykryciem soczewki progresywnej.

Panel LCD – to ekran LCD 21.5", Full HD, najnowocześniejszy system badania ostrości widzenia, panel sterowany pilotem, służący do testów: cyfr, liter, obrazków dla dzieci. W wielkim skrócie można powiedzieć, że panel LCD, choć może najmniej znaczący w tym sprzętowym zestawieniu, to jednak stanowiący pewien symbol zmiany na nowoczesność.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie