Igły i liście z drzew do worka? Zabrania tego Kodeks Wykroczeń i zdrowy rozsądek

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
28 czerwca 2021

Grabisz liście ze ściółką na działkach leśnych? Zabrania tego Kodeks Wykroczeń! Jeżeli tak robisz uschną twoje drzewa, a ceny odbioru odpadów będą przez ciebie rosły! W ostatnich dniach, Urząd Gminy Poraj otrzymał z Nadleśnictwa Złoty Potok bardzo istotne pismo w sprawie grabienia ściółki.

Od dłuższego czasu istnieje niedozwolony proceder zgrabiania leśnych działek do gołej ziemi. Od momentu, gdy w życie weszły przepisy nakazujące gminom odbiór sprzed naszych posesji wszystkich odpadów, wszyscy możemy odnieść wrażenie, że razem z igliwiem zgrabiony został zdrowy rozsądek. Dokładnie widać to każdej jesieni, ale także w ciągu innych pór roku. Zwłaszcza wtedy, gdy liście, a częściej igliwie, pieczołowicie jest grabione i… pakowane w plastikowe worki na odpady. Niejednokrotnie przed domami stoi po kilkadziesiąt lub niekiedy rekordowa liczba kilkuset worków. Tak duża liczba worków powoduje, że po zbiórce przez firmę odbierającą odpady tylko z kilku domostw, samochód już jest zapełniony po same brzegi.

Bardzo poważnym problemem jest to, że takim działaniem sami tworzymy biologiczne pustynie na swoich działkach.

Liście niezagrabione, dzięki naturalnym procesom biologicznym, zamienią się w ściółkę. I ściółka właśnie ochrania ziemię przed wysychaniem, ochrania to co pod nią rośnie i odżywia glebę. Nie wpływa to negatywnie na trawnik. Należy choćby popatrzeć na lasy. Tam nikt nie grabi liści, roślinność ma idealne warunki dopóty, dopóki nie dosięgnie jej ręka człowieka. Pozostawiając niezgrabione liście na trawie, czyli ściółkę, ochraniamy przyrodę. To tam bowiem, funkcjonuje wiele odmian grzybów czy bakterii, funkcjonuje zróżnicowany świat owadów, które pieczołowicie pomagają rozkładowi niezagrabionych liści. Mieszkają tam także drobne ssaki, np. jeże, które najczęściej zimują w stercie liści.

W ostatnich dniach, Urząd Gminy Poraj otrzymał z nadleśnictwa Złoty Potok bardzo istotne pismo w sprawie grabienia ściółki, będące również potwierdzeniem powyższych słów. Grabienie liści to nie tylko zbrodnicze działanie na przyrodzie, ale także łamanie Kodeksu Wykroczeń!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie