Innowatory Wprost 2022 dla projektu "Śląskie. Przywracamy błękit"
Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski odebrał nagrodę specjalną Innowatory WPROST 2022 od Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej za najlepsze działania w zakresie ekologii i środowiska. Doceniony został projekt „Śląskie. Przywracamy błękit”. W projekcie uczestniczy Gmina Poraj.
26 września w 130-letnim Teatrze Polskim rozdano nagrody Orłów i Innowatorów Wprost 2022 województwa śląskiego.
Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski odebrał nagrodę specjalną Innowatory WPROST 2022 z rąk Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy za najlepsze działania w zakresie ekologii i środowiska. Doceniony został projekt „Śląskie. Przywracamy błękit”.
W projecie uczestniczy Gmina Poraj.
W historycznym otoczeniu zostali uhonorowani samorządowcy, którzy wyjątkowo skutecznie wykorzystywali i wykorzystują środki finansowe z funduszy Unii Europejskiej, oraz regionalni przedsiębiorcy i osobistości kultury, którzy przyczynili się do rozwoju województwa śląskiego.
Galę uświetnili także artyści Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Uroczystość rozpoczął się koncertem pianistycznym w wykonaniu Piotra Matusika, a galę poprowadziła aktorka Anna Guzik.
Projekt "Śląskie. Przywracamy Błękit", zakłada m.in. szkolenie i utrzymanie eko-doradców wspierających gminy we wdrażaniu rządowego programu Czyste Powietrze.
Główne kierunki projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” to m.in.:
♦ stworzenie systemu wsparcia doradczego (eko-doradcy),
♦ ograniczenie emisji transportowej,
♦ koncepcje zwiększenia obszarów zieleni,
♦ przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy,
♦ modele zmniejszenia oddziaływania środowiskowego w budynkach użyteczności publicznej,
♦ utworzenie regionalnego systemu eko-informacji mieszkańca,
♦ skoordynowanie wykorzystania środków krajowych i zagranicznych na rzecz poprawy jakości powietrza.
Nadrzędnym celem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest sprawna i efektywna realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który w roku 2020 został przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego. Główny cel jest zbieżny z priorytetowym celem Programu ochrony powietrza tj. opracowaniem i wdrożeniem działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców województwa śląskiego. Podjęte w ramach projektu działania umożliwią znaczące przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy (poniżej 1MW) opalanych paliwami stałymi w sektorze komunalno-bytowym, co stanowi główne źródło sytuacji problemowej na terenie województwa. Istotną częścią projektu jest też podniesienie poziomu wiedzy w różnych grupach docelowych w zakresie niskiej emisji oraz działań zapobiegawczych.