Seria zebrań wiejskich za nami
Zakończyła się wrześniowa seria zebrań wiejskich w Gminie Poraj. Zebrania zdominowała tematyka uchwalenia Funduszu Sołeckiego na 2023 r. Przez kilka dni, we wrześniu, we wszystkich sołectwach Gminy Poraj odbyły się zebrania wiejskie. Ich głównym celem było uchwalenie Funduszu Sołeckiego we wszystkich ośmiu sołectwach Gminy Poraj. Mieszkańcy dokonali wyboru zadań, które w ramach Funduszu będą realizowane w 2023 roku.
Zebrania odbyły się: 15 września w Poraju, 21 września w Gęzynie i Kuźnicy Starej, 22 września w Dębowcu i Choroniu, 26 września w Jastrzębiu, 27 września w Masłońskim, a 28 września w Żarkach Letnisku.
W porządku obrad znalazły się m.in.: sprawozdania z działalności Sołtysa, Rady Sołeckiej od ostatniego zebrania, podsumowanie inwestycji, informacja o wykonaniu zadań rzeczowych oraz o zrealizowanych innych działaniach, a także plany inwestycyjne i remontowe na rok 2023 i kolejne lata oraz sprawy bieżące wsi.
Każde z zebrań było okazją do spotkania z wójt Katarzyną Kaźmierczak i radnymi z danej miejscowości, z przedstawicielami kierownictwa Urzędu Gminy, m.in. sekretarz Anną Trąbską i kierownikami Adamem Zaczkowskim i Andrzejem Kozłowskim, oraz okazją do uzyskania odpowiedzi nurtujących osoby pytające. Te zaś dotyczyły w większym stopniu zagadnień, na które wpływ ma władza centralna rząd, niż samorząd. Pytania dotyczyły głównie problemów związanych z kryzysem energetycznym czy zmianami prawnymi uchwalanymi przez parlament.
"Decydowanie o funduszu sołeckim to bardzo istotny element funkcjonowania samorządu. To właśnie lokalna społeczność dzięki funduszowi ma możliwość decydowania o tym, co zostanie z niego zrealizowane. Frekwencja na zebraniach odpowiadała zapotrzebowaniom i oczekiwaniom lokalnej społeczności. Dziękuję sołtysom i radom sołeckim, radnym, organizacjom pozarządowym oraz wszystkim zgromadzonym mieszkańcom za merytoryczną dyskusję oraz zaangażowanie w tworzenie wspólnej wizji rozwoju naszych sołectw!” – podsumowuje zebrania Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj.
W zebraniach w sołectwach uczestniczyli radni: Poraj: Barbara Caban, Łukasz Adamczyk, Grzegorz Bojanek, Leszek Lach; Choroń i Dębowiec: Ewa Masłoń i Bartosz Rajczyk; Jastrząb: Sylwester Sawicki i Waldemar Sitek; Gęzyn i Kuźnica Stara: Andrzej Tkacz; Masłońskie: Łukasz Boroń; Żarki Letnisko: Krzysztof Klimek i Marcin Makuch.
Funkcje sołtysów piastują w Gminie Poraj: Poraj - Barbara Caban, Żarki Letnisko - Michał Drzewiecki, Choroń - Edward Mizera, Jastrząb - Dorota Sawicka, Masłońskie - Sławomir Widawski, Kuźnica Stara - Przemysław Bąk, Gęzyn - Jan Podsiadlik, Dębowiec - Anna Ociepka.
Obsługę zebrań z ramienia Urzędu Gminy sprawują: Poraj - Anna Słabosz, Żarki Letnisko - Beata Polak, Choroń - Łukasz Szecówka, Jastrząb - Magdalena Huras, Masłońskie - Natalia Kazimierczak, Kuźnica Stara - Aleksandra Jarkiewicz, Gęzyn - Kinga Ptak - Trzeciak, Dębowiec- Kamila Czarnecka.
Wyłonione zadania w ramach Funduszu Sołeckiego Gmina przyjęła do realizacji na nadchodzący rok. O tym, które projekty zaproponowali mieszkańcy napiszemy wkrótce.
Przypomnijmy, że Fundusz sołecki to nie są pieniądze konkretnego sołectwa. To po prostu pula środków konkretnej gminy zarezerwowana dla sołectw w jej budżecie. A konkretne sołectwa mają prawo do wskazania, na co należy wydatkować kwoty przypadające im z tej puli. Są to więc środki w budżecie konkretnej gminy, tyle że wydzielone z przeznaczeniem wyłącznie dla sołectw, które się w niej znajdują. To powoduje, że fundusz sołecki musi podlegać takim samym rygorom, określonym w ustawie o finansach publicznych, jakim podlegają zwyczajne środki w budżecie gminy. Bo to też są środki publiczne. Trzeba więc przy ich wydatkowaniu kierować się zasadą oszczędności, gospodarności i celowości. Najważniejsza korzyść dla mieszkańców wynika z tego, że to nie wójt, nie rada gminy, nie poszczególni radni i nie urzędnicy gminni, tylko właśnie mieszkańcy na zebraniu wiejskim decydują, na co konkretnie ma być przeznaczona kwota zarezerwowana na wydatki w ich sołectwie.
W ten sposób włączają się w zarządzanie sprawami sołeckimi i pośrednio gminnymi. Dzięki nowym projektom: inwestycjom, naprawom, remontom, imprezom itp., poprawiają się warunki życia. Mieszkańcy zyskują przy tym poczucie, że są częścią wspólnoty.
Z kolei gmina, oprócz namacalnych efektów zrealizowanych projektów we wszystkich sołectwach, uzyska z budżetu państwa zwrot części wydatków poniesionych z puli funduszu sołeckiego. Bezcennym zyskiem są też aktywne społeczności, bez których sołectwa – a tym samym cała gmina – nie mogłyby się rozwijać.