Sołectwo Dębowiec wyróżnione

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
10 września 2021

W Żarkach odbyła się konferencja nt. rozwoju inteligentnej wsi na obszarze Partnerstwa Północnej Jury. Konferencja była realizowana w ramach projektu "Najlepsze inicjatywy lokalne inteligentnych sołectw w Partnerstwie Północnej Jury" wspófinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Pomoc i finansowe wsparcie otrzymaliśmy od Jednostki Regionalnej KSOW w woj. śląskim! Konferencja była okazją do wręczenia nagród w konkursie inteligentnych sołectw. Wyróżnienie zdobyło w nim Sołectwo Dębowiec, które odebrała sołtys Anna Ociepka.Specjalne podziękowania otrzymali Gmina Poraj, które powędrowało do rąk wójt Katarzyny Kaźmierczak i Andrzej Kozłowski, koordynator projektu w Gminie Poraj.

Konferencję rozpoczął i prowadził Dyrektor Biura Stowarzyszenia "Partnerstwo Północnej Jury" p. Jerzy Motłoch, który serdecznie powitał uczestników spotkania. Wśród znamienitych gości znaleźli się - w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego- Kierownik Referatu Kontroli PROW- p. Iwona Mazur, Zastępca Dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie- p. Tomasz Wiekiera, Starosta Myszkowski- p. Piotr Kołodziejczyk, Wójt Gminy Janów- p. Edward Moskalik, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy- p. Jacek Ślęczka, Wójt Gminy Lelów- p. Krzysztof Molenda, Wójt Gminy Mstów- p. Tomasz Gęsiarz, Wójt Gminy Niegowa- p. Mariusz Rembak, Wójt Gminy Olsztyn- p. Tomasz Kucharski, Wójt Gminy Poraj- p. Katarzyna Kaźmierczak, Wójt Gminy Przyrów- p. Robert Nowak, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki- p. Klemens Podlejski, członkowie Komisji Konkursowej a także sołtysi reprezentujący sołectwa, które brały udział w konkursie realizowanym przez PPJ pt. "Najlepsze inicjatywy lokalne inteligentnych sołectw w Partnerstwie Północnej Jury" tj: Kaziemiera Biczak- sołtys Skowronowa, Bożena Kolasa (w zastępstwie sołtysa Mariusza Janoszki- sołtysa Lgoty Mokrzesz), Janusz Trenda- sołtys Ślęzan, Krzysztof Choryłek- sołtys Siedlec, Kazimiera Pikuła- sołtys Postaszowic, Sylwester Płaneta- sołtys Skrajnicy, Barbara Krajewska- sołtys Olsztyna, Anne Ociepka- sołtys Dębowca, Elżbieta Ślęzak- Zawadzka- sołtys Woli Mokrzeskiej, Marek Nowakowski- sołtys Kotowic i mieszkańcy partnerskich gmin.

W trakcie konferencji wspaniałe wykłady uwzględniające idee smart villages przeprowadzili prelegenci- p. Beata Fąfera i p. Jerzy Motłoch. "Z wypiekami na twarzy" uczestnicy konferencji wsłuchiwali się w idee "smart villages" i sami brali udział w aktywnych warsztatach precyzując mocne/słabe strony, szanse i zagrożenia sołectw i gmin, które reprezentowali a także formułując projekty wpisujące się w idee smart villages, które mogłyby być w przyszłości realizowane na obszarze działania PPJ.
 Burmistrz Miasta i Gminy Żarki- serdecznie zapraszał do Żarek, wspominając o historii tego uroczego miasta, ogromnym potencjale i wielkich możliwościach. Uczestnicy konferencji, dzięki uprzejmości Miasta i Gminy Żarki otrzymali materiały promująco-informujące.
Zastępca Dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie- p. Tomasz Wikiera, podkreślił znaczenie doskonałej współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem "Partnerstwo Północnej Jury" a ŚODR w Częstochowie. To już kolejny projekt realizowany w partnerstwie m.in. z ŚODR, co potwierdza dobre relacje partnerskie i wzajemną współpracę.
Z kolei Starosta Myszkowski- p. Piotr Kołodziejczyk podkreślił znaczenie partnerstwa Powiatu Myszkowskiego i Stowarzyszenia PPJ. Wszak, wszystkie gminy powiatu myszkowskiego, są członkami założycielami naszego Stowarzyszenia PPJ i aktywnie współpracują z PPJ od samego początku istnienia PPJ.
Najważniejszymi uczestnikami konferencji byli jednakże sołtysi reprezentujący sołectwa biorące udział w konkursie przeprowadzanym przez PPJ. Przez cały sierpień, Komisja Konkursowa w składzie: Przewodniczący- p. Jerzy Motłoch, p. Iwona Chmurzewska, p. Beata Fąfera, p. Danuta Tomza, p. Aleksandra Stachura, p. Magdalena Wojciechowska uczestniczyli w 10 spotkaniach z udziałem sołtysów i lokalnych społeczności, których inicjatywy- określane mianem smart projektów, zostały zauważone, dostrzeżone i docenione w konkursie realizowanym przez PPJ.
W trakcie konferencji, zostały przyznane nagrody i wyróżnienia jak niżej poszczególnym sołectwom: ‼1 miejsce- inicjatywa pt.: Nasze Sołeckie Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz- Sołectwo Lgota Mokrzesz ‼2 miejsce- inicjatywa pt. Termomodernizacja budynku OSP w Kotowicach wraz z zakupem wyposażenia, Sołectwo Kotowice ‼3 miejsce- inicjatywa pt. Zakup domku wolnostojącego dla mieszkańców Skowronowa, sołectwo Skowronów ‼Przewodniczący Komisji Konkursowej przyznał Sołectwu Olsztyn „Nagrodę specjalną” za przedstawienie oryginalnej, innowacyjnej, nowatorskiej inicjatywy lokalnej inteligentnego sołectwa Olsztyn zatytułowanej „Innowacyjne i ekologiczne działania na terenie Sołectwa Olsztyn”. ‼ Komisja Konkursowa przyznała także 6 wyróżnień laureatom:
Sołectwu Skrajnicy za realizacje inicjatywy pt. Dom Ludowy jako miejsce integracji lokalne społeczności
Sołectwu Postaszowice za inicjatywę pt. Zagospodarowanie działki nr 431/1 w miejscowości Postaszowice
Sołectwu Ślęzany za inicjatywę pt. Tradycja Ziela w Ślęzanach
Sołectwu Siedlec za inicjatywę pt. Montaż monitoringu w Sołectwie Siedlec 
Sołectwu Dębowiec za realizację inicjatywy pt. Odrestaurowanie krzyża z Jezusem Chrystusem przy Mogile- Pomniku Poległych w Dębowcu
Sołectwu Wola Mokrzeska za realizację inicjatywy pt. Zagospodarowanie terenu wokół stawu i placu zabaw w sołectwie Wola Mokrzeska

Gratulujemy zwycięskim sołectwom jak również wszystkim laureatom zrealizowanych inicjatyw. Dziękujemy sołtysom- lokalnym liderom, którym cały czas "chce się chcieć"; za ich pasje w działaniu na rzecz lokalnych społeczności i ich "małych ojczyzn". Poziom konkursu był bardzo wysoki, a wszystkie zgłoszone inicjatywy doskonale wpisują się w idee smart villages.

Serdeczne podziękowania kierujemy uczestnikom konferencji za wspólnie spędzony, efektywny, dobry czas! Utwierdzamy się w przekonaniu, że na terenie Partnerstwa Północnej Jury idea smart villages- znajduje faktyczne potwierdzenie w realizacji świetnych, wzorcowych, a nawet doskonałych inicjatyw. A to co z kolei dzisiaj usłyszeliśmy na warsztatach- plany, zamierzenia w kontekście realizacji kolejnych inicjatyw- jedynie nas utwierdzają, że koncepcja smart villages może być śmiało realizowana w PPJ w niedalekiej przyszłości!

Informacja PPJ

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie