Nie pal liści i gałęzi - nie truj siebie i sąsiadów. Widzisz, że ktoś spala liście? Zgłoś to do Urzędu Gminy lub na policję!

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
23 listopada 2021

Palisz liście lub gałęzie w swoim ogródku? Nie rób tego, bo możesz dostać mandat do 500 zł! Przypominamy, że od kilku lat obowiązuje w Polsce zakaz spalania w ogniskach liści, gałęzi i odpadów zielonych. Nie wolno tego robić, także na własnej posesji. W przypadku złamania tych zakazów może grozić mandat. Ewentualne stwierdzone przypadki łamania prawa poprzez spalanie liści, można zgłaszać do Urzędu Gminy. Zgłoszenie przypadków łamania prawa w tym zakresie jest bardzo proste.

Każda jesień przynosi sterty spadających liści, które zaczynają generować problem właścicielom działek. Część osób kompostuje liście, część pakuje je do worków, a inni jeszcze zwyczajnie je palą. Jeszcze kilka lat temu, kiedy segregowanie odpadów (w tym na frakcję „zieloną”) nie było standardem, zjawisko to było powszechne, a słupy dymu unosiły się z co drugiej posesji.

W myśl art. 191 ustawy o odpadach ten, kto wbrew zakazowi określonemu w art. 155 termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu lub grzywny. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł.
Ponadto przepis art. 144 Kodeksu Cywilnego, nakazuje powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Palenie ogniska powodujące przedostawanie się dymu na sąsiednie nieruchomości stanowi naruszenie tego nakazu. Przedostanie się dymu pochodzącego z takiego paleniska w miejsce dostępne publicznie może być uznane za zanieczyszczenie w rozumieniu art. 145 Kodeksu wykroczeń, które zagrożone jest mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Liście i pocięte gałęzie są świetnym materiałem na kompost i warto je wykorzystać. Suche liście mogą też stanowić ściółkę i są doskonałym materiałem do okrywania wrażliwych roślin i bylin na zimę. Warto więc dwa razy się zastanowić przed spalaniem odpadów zielonych na posesji.

Oprócz zatruwania środowiska, trujemy poprzez takie działanie okolicznych sąsiadów.

Ewentualne przypadki stwierdzenia spalania liści można zgłaszać pod nr tel. 34 314 52 51 wew. 38 lub w specjalnej zakładce na stronie www.ugporaj.pl poprzez formularz „Ekointerwencja” lub bezpośrednio na Policję pod tel. 112.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie