Od stycznia odpady będzie odbierać Firma REKO

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
28 grudnia 2021

Już wiadomo, że od stycznia 2022 roku przez 15 miesięcy za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenów zamieszkałych będzie odpowiedzialna firma REKO z Myszkowa. Choć sytuacja na rynku śmieciowym nadal jest trudna, Urzędowi Gminy udało się przeprowadzić skutecznie przetarg i wyłonić nowego operatora na terenie gminy. Na razie nie planuje się zmiany wysokości opłat śmieciowych.

Gmina Poraj na realizację zamówienia w postaci odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Poraj zamierza przeznaczyć kwotę w wysokości: 5 745 000 zł (brutto). Do przetargu przystąpiły cztery firmy: PZOM Strach Sp.z O.O. Sp.K. (5.161.744,60 zł), Zakład Oczyszczania Miasta (5.085.105,00 zł), P.H.U.”REKO” Jakub Ciupiński (4.874.569,20 zł) i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „SANIKO” Sp. z O.O (4.936.030,00 zł).

Każda z nich oszacowała, za jaką kwotę byłaby gotowała zająć się przez 15 miesięcy zbieraniem, transportem i zgodnym z przepisami zagospodarowaniem śmieci wrzucanych do przydomowych pojemników. Są to kwoty szacunkowe, bo od połowy 2020 roku, gdy zamieniły się przepisy, Urząd Gminy musi rozliczać się z operatorem rynku śmieciowego powykonawczo. Płaci za faktycznie odebraną ilość odpadów, a ta niestety systematycznie rośnie.

W zakresie zamówienia jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu nieruchomości: - jednorodzinnej, - wielorodzinnej, - nieruchomości niezamieszkałych, będących w posiadaniu Gminy Poraj i jej jednostek organizacyjnych oraz z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Poraj.

Umowa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 i będzie obowiązywać do 31 marca 2023 roku.

Warto jednak przypomnieć, że wysokość opłat praktycznie nie zależy od samorządów, ale zupełnie innych czynników: zmieniających się przepisów środowiskowych, nowych obowiązków nakładanych na firmy śmieciowe, rosnącego strumienia odpadów, wysokości pensji minimalnej, cen paliw czy coraz wyższych opłat za składowanie odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia. To wszystko operatorzy wliczają do cen oferowanych potem gminom na przetargach.

Nie zmieniają się dotychczasowe zasady odbioru odpadów. Nie będzie również potrzeby wymiany koszy. Kosze są własnością gminy. Jedynie zaistnieje konieczność wymiany pojemników przy blokach. Co najważniejsze, przynajmniej na razie o podnoszeniu cen za odbiór odpadów nie ma mowy.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie