Informacja dotycząca wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji w Jastrzębiu

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
19 września 2019

W związku z pojawiającym się w przestrzeni publicznej tematem wydania przez Wójta Gminy Poraj decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia „Budowa instalacji do przetwarzania odpadów na działkach oznaczonych nr ew. 169/10 i 1459/11 położonych w miejscowości Jastrząb” Urząd Gminy przedstawia informację w powyższym zakresie.

Inwestycja polegać będzie na kontynuacji przez przedsiębiorcę działalności, prowadzonej od lat w Poraju przy ulicy Armii Krajowej, na obszarze strefy przemysłowej w Jastrzębiu, na której znajdują się tereny przemysłowe oraz drogi, a więc dalej od zabudowań mieszkalnych. Działka ta jest własnością przedsiębiorcy.

Działalność polega na przetwarzaniu odpadów metali i tworzyw sztucznych ze zużytych kabli (odpadów innych niż niebezpieczne) wraz z transportowaniem odpadów. Inwestor planuje wybudowanie nowych obiektów służących tej działalności oraz zagospodarowanie niezabudowanej nieruchomości, tj. budowę hali produkcyjno-usługowej z przeznaczeniem na odzysk odpadów wraz z budynkiem administracyjno-biurowym oraz hali magazynowej z niezbędną infrastrukturą pomocniczą.

Planowana działalność polegała będzie na mechanicznym (nie termicznym!) przetwarzaniu odpadów i przekazywaniu do dalszego przetwarzania podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia lub sprzedaży otrzymanego przemiału metali i tworzyw sztucznych jako produkt, w przypadku uzyskania odpowiednich parametrów czystości.

Wypełniając dyspozycje ustawowe, Wójt Gminy Poraj zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myszkowie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu o wydanie opinii odnośnie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla tego przedsięwzięcia. Trzy instytucje publiczne administracji państwowej, działające w obrębie ochrony środowiska, stwierdziły brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Opiniodawcy, biorąc pod uwagę przyjęte rozwiązania techniczne, zakres prowadzonej działalności i zastosowane technologie stwierdzili, że przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz podstawowych wymogów ochrony środowiska inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko. Przedsięwzięcie nie spowoduje zwiększenia ilości powstających zanieczyszczeń emitowanych do powietrza w porównaniu ze stanem obecnym.

Emisja hałasu nie będzie powodowała przekroczeń określonych przepisami prawa dopuszczalnych poziomów. Decyzja wydana została na podstawie opinii w/w instytucji oraz odpowiednich przepisów, zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Podsumowując należy na marginesie dodać, iż inwestycja realizowana jest przez przedsiębiorcę, który na terenie Gminy Poraj działa już od 8 lat w tym sektorze gospodarczym. Firma jest zarejestrowana w Poraju, jest płatnikiem podatków lokalnych oraz pracodawcą dla wielu mieszkańców naszej gminy.

Pragniemy podkreślić, że Gmina Poraj jest jednym z ciekawszych i godnych uwagi obszarów naszego regionu. Jest idealnym miejscem zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców. Z tego względu wszelkie działania władz Gminy podporządkowane są nadrzędnemu celowi, jakim jest ochrona istniejących walorów przyrodniczych, zawsze uwzględniająca ochronę środowiska naturalnego. Zadaniem władz Gminy jest także dobra i owocna współpraca z szeroko pojętą sferą biznesu, stworzeniem odpowiednich warunków dla jego rozwoju, wypracowaniem form ulg podatkowych, wspieraniem i promocją przedsiębiorstw, głownie celem zwiększenia ilości miejsc pracy dla mieszkańców gminy. Oba zadania nie stoją ze sobą w sprzeczności.

Inwestor posiada wszystkie pozwolenia, które są niezbędne przy prowadzeniu działalności związanej z gospodarką odpadami. Recykling kabli jest więc w pełni zgodny z narzuconymi normami i bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Autorów wpisów i komentarzy, wysnuwanych na podstawie faktu wydania w/w decyzji, zniekształcających ten fakt na swój użytek, jak zwykle celem prezentowania w niekorzystnym świetle działań Urzędu Gminy i lokalnych przedsiębiorców, prosimy o powstrzymanie się od ich prezentowania i kierowanie się w swojej aktywności w Internecie prawdą i rzetelnością, zgodną ze stanem faktycznym.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie