8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
8 sierpnia 2022

Dziś jest Wielki Dzień Pszczół. Wielki Dzień Pszczół to inicjatywa, która ma chronić pszczoły przed wyginięciem. Zasługi tych owadów są nie do przecenienia, dzięki nim mamy choćby miód i pyszne owoce. Po raz pierwszy to nietypowe święto odbyło się w sierpniu 2013 roku.

CIEKAWE FAKTY O PSZCZÓŁACH I MIODACH:

♦ Pszczoły rodzą się matematykami. Kiedy zaczynają budować plastry miodu, zawsze podążają za dokładnymi wymiarami.
♦ Pszczoła może przedłużyć swoje życie o 5-6 lat w wyjątkowych przypadkach, w trosce o zachowanie rodziny.
♦ Pszczoła, podobnie jak mrówka, może udźwignąć ciężar kilka razy większy od jego wagi.
♦ Pszczoły mają bardzo rozwinięty węch. Potrafią „poczuć” zapach kwiatów oddalony o kilometr.
♦ Przy zbieraniu miodu jedna rodzina pszczół jest w stanie przelecieć w ciągu dnia całkowitą odległość równą długości równika.
♦ Pszczoły „przynoszą” nektar do ula kilka razy mniej niż zebrany. Dzieje się tak dlatego, że podczas pracy wzmacniają swoją siłę nektarem. Mówiąc najprościej - niektórzy sami jedzą.
♦ Pszczoły mają swój własny język, w którym komunikują się ze sobą. To jest język migowy, ruchy ciała. Wydzielają również specjalne feromony.
♦ Pszczoła jest o 50-60 tysięcy lat starsza od człowieka. Nawet prymitywny człowiek znał smak miodu i umiejętnie wykorzystywał go do własnych celów.
♦ Pszczelarstwo wywodzi się z Azji Południowej. To tam naukowcy znajdują pierwszą wzmiankę o nim.
♦ Miód zwiększa obronę organizmu. W końcu składa się z prawie połowy układu okresowego: żelaza, manganu, miedzi, wapnia, chloru, dwutlenku krzemu, glinu, fosforu, magnezu, sodu.
♦ Wosk produkowany przez pszczoły ma inne przeznaczenie. Jeden służy do ochrony ich ciał przed wilgocią, a drugi służy do budowy uli.
♦ Ilość soli mineralnych zawartych w miodzie jest prawie taka sama jak w ludzkiej surowicy.
♦ Miód ma doskonałe właściwości konserwujące. W nim, nawet przy długotrwałym przechowywaniu, lepiej niż w wielu owocach i warzywach, przechowywane są witaminy.
♦ Miód ma wspaniały efekt uspokajający. Wypicie naparu wieczorem (trzy łyżeczki miodu w szklance ciepłej wody) zapewni spokojny i głęboki sen.
♦ Miód leczy wiele dolegliwości. Na przykład w przypadku zapalenia żołądka i niektórych innych chorób przewodu żołądkowo-jelitowego lekarze zalecają codzienne spożywanie łyżeczki miodu na pusty żołądek.
♦ Nie wkładaj miodu do gorącej herbaty. W ten sposób "zabijesz" wszystkie jego użyteczne właściwości.

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Zapraszamy do wspólnej zabawy o pszczelej tematyce.
Poniżej znajdziesz specjalny pakiet edukacyjny.

Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli. Jakie są twoje ulubione owoce, bez których warzyw nie mógłbyś/mogłabyś żyć? Czym różni się trzmiel od pszczoły miodnej? Jak przebiega proces zapylania? Jakie są przyczyny ginięcia pszczół? Jak pomóc zapylaczom? Jakie właściwości mają różne miody? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym pakiecie. Poza tym pokazujemy, zaciekawić mogą Cię zwyczaje pszczelej rodziny. Może nawet skusisz się na zbudowanie pszczelego hotelu. Znajdziesz u nas również pszczółki-pacynki do wycięcia, krzyżówki, przepis na miodowy smakołyk oraz propozycje obserwacji terenowych.

PAKIET EDUKACYJNY

Galeria

  • Powiększ zdjęcie