Częściowe zaćmienie słońca. W południe warto spojrzeć w porajskie niebo

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
25 października 2022

To będzie kosmiczny spektakl na niebie. Już dziś (25 października) prawie w samo południe, Księżyc znajdzie się między Ziemią a Słońcem i będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca. W jakich dokładnie godzinach będzie można zobaczyć zaćmienie i jak to zjawisko oglądać bezpiecznie, żeby nie zniszczyć wzroku. Oto szczegóły.

To będzie okazja do podniesienia wzroku od naszych spraw codziennych ku niebu i przyjrzeniu się majestatowi i tajemnicom wszechświata.

Zaćmienia Słońca należą do najsłynniejszych i cieszących się niezwykłą popularnością zjawisk astrofizycznych. Zaćmienie Słońca zachodzi podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której właściwie go nie widzimy. Jedyną możliwością obserwacji nowiu jest moment zaćmienia Słońca, kiedy nieoświetlona i niewidoczna z Ziemi tarcza Księżyca zakrywa tarczę słoneczną.

Zjawisko rozpocznie się o 11:14, zaś zakończy się o 13:31. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 12:22, wtedy Księżyc zasłoni prawie połowę średnicy tarczy Słonecznej, co przełoży się na 36% powierzchni naszej najbliższej gwiazdy. Będzie to zaćmienie dosyć głębokie i na pewno warte obserwacji.

Musimy zdawać sobie sprawę, że Słońce jest jedynym obiektem astronomicznym, który może wyrządzić nam krzywdę w trakcie obserwacji. Do obserwacji trzeba się odpowiednio przygotować, ponieważ bezpośrednie patrzenie na Słońce może spowodować poważne uszkodzenie wzroku. W żadnym wypadku nie wolno patrzeć na Słońce przy pomocy lornetki czy teleskopu, jeśli nie są one wyposażone w odpowiednie filtry - grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku. Najbezpieczniejszą metodą obserwacji jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran (np. białą kartkę). Zaćmienie można też dojrzeć bez teleskopu. Są do kupienia specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca. Znane są też domowe metody, takie jak patrzenie przez zadymioną szybkę czy płytę CD, aczkolwiek należy z nimi postępować z rozwagą (nie przesadzać z długością czasu wpatrywania się przez takie przyrządy w Słońce), gdyż nawet one nie są do końca bezpieczne dla wzroku.

Należy pamiętać, że kluczowym elementem obserwacji zjawiska są panujące warunki atmosferyczne.

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie