Spotkanie Sieciujące Centrów Integracji Społecznej

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
9 listopada 2022

W budynku Mariny Poraj w Jastrzębiu odbyło się Spotkanie Sieciujące Centrów Integracji Społecznej Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. Spotkania tego typu mają formułę otwartą i skupione są wokół merytorycznych kwestii, wymagających dyskusji, opiniowania, poznania stanowisk czy też wymiany informacji w danym obszarze. Uczestniczyli w nim m.in wójt Katarzyna Kaźmierczak i przedstawiciele Centrum Integracji Społecznej w Poraju

Zostało ono zrealizowane w partnerstwie z Centrum Integracji Społecznej w Poraju prowadzonym przez Urząd Gminy oraz Stowarzyszeniem Marina Poraj.

Była to doskonała okazja do poznania się, wymiany doświadczeń i podzielenia się wiedzą dotyczącą funkcjonowania poszczególnych Centrów. Spotkanie miało charakter warsztatowo-coachingowy.

Które Centra wzięły udział?

Centrum Integracji Społecznej w Poraju, Centrum Integracji Społecznej w Myszkowie – Mrzygłodzie, Centrum Integracji Społecznej w Koziegłowach, Centrum Integracji Społecznej w Koniecpolu, Centrum Integracji Społecznej w Kłobucku, Samorządowy Zakład Budżetowy Centrum Integracji Społecznej w Częstochowie, Centrum Integracji Społecznej prowadzony przez Fundację Integracji Społecznej FENIKS.

 Czym są Centra Integracji Społecznej?

Misją Centrum Integracji Społecznej jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz działania długofalowe mające wpływ na postawę człowieka i jego sposób funkcjonowania w środowisku. Osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym są m.in. osoby bezrobotne, bezdomne, osoby z niepełnosprawnością, opuszczające zakłady karne czy uchodźcy. Ze względu na swoją sytuację, CIS jest dla nich „przystankiem” przed wejściem na otwarty rynek pracy. Formy wsparcia w CISie – przede wszystkim poprzez świadczenie pracy jak i udział w innych formach aktywności np. udział w szkoleniach czy konsultacjach zpsychologiem, mających na celu próbę rozwiązania aktualnych problemów życiowych, emocjonalnych czy rodzinnych. Zadaniem Centrum jest odbudowywanie i podtrzymywanie u osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, zdolności do samodzielnego i efektywnego pełnienia ról społecznych a także samodzielnego poruszania się po rynku pracy, prowadzącego do zatrudnienia w różnych formach: u pracodawcy, praca na własny rachunek lub w spółdzielni socjalnej. Możliwości jest wiele. Reintegracja społeczna w Centrach obejmuje m.in. kształcenie umiejętności niezbędnych do pełnienia ról społecznych, naukę planowania i gospodarowania dochodami. Integracja zawodowa polega natomiast w szczególności na umożliwieniu uczestnikom centrum nabycia nowych umiejętności zawodowych umożliwiających przekwalifikowanie lub podwyższenie kwalifikacji. W ramach reintegracji zawodowej i społecznej prowadzone są zajęcia z zakresu kształtowania kompetencji społecznych, które kształcą umiejętności pozwalające na pełnienie ról społecznych i osiąganie pozycji społecznych, praktyki zawodowe podczas których uczestnicy nabywają umiejętności zawodowe i przechodzą przyuczenie do zawodu, naukę planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym wysiłkiem.

Inf.jowes; Ewelina Drzewiecka - kierfownik CISPoraj

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie