10 października. Święto Żołnierza Rezerwy

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
10 października 2023

Z okazji Święta Żołnierza Rezerwy w imieniu społeczności lokalnej składamy wszystkim Rezerwistom, a szczególnie członkom Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Poraju, życzenia poczucia wielkiej dumy z dokonań dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej oraz podziękowania za promowanie idei obronności Polski w środowiskach Waszej aktywności zawodowej oraz za ciągłą gotowość do działania na wezwanie Ojczyzny.
Niech to święto będzie okazją do zaakcentowania Państwa zaangażowania i wysiłku, stanowiącego dobitne świadectwo patriotyzmu, kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego oraz dochowania wierności przysiędze wojskowej.
Życzymy wielu sukcesów w podejmowanych wyzwaniach oraz satysfakcji z codziennych dokonań.
Życzymy także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.

Przewodniczący Rady Gminy Sylwester Sawicki wraz z Radnymi i Sołtysami 

Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak wraz z Kierownikami Jednostek i Pracownikami 

Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 196/MON z dnia 28 listopada 2019 r. dzień 10 października został ustanowiony Świętem Żołnierza Rezerwy. Jest wyrazem szacunku dla żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na każde wezwanie stawiają się do służby, aby stać na straży bezpieczeństwa państwa.

Wg ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2019, poz. 1541, t.j.): Art. 99 Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej.

Data obchodów tego święta Żołnierza Rezerwy nie jest przypadkowa i nawiązuje do 10 października 1410 r. Tego dnia, pod Koronowem, razem z pospolitym ruszeniem stanęli na wezwanie króla Władysława II Jagiełły, aby podjąć walkę ze zbliżającym się najazdem krzyżackim. Oddziały polskie pod dowództwem Sędziwoja z Ostroga i Piotra Niedźwiedzkiego zmierzyły się ze znacznie silniejszym przeciwnikiem. Ostatecznie, w wyniku ciężkich walk, siły zakonu zostały pokonane. Dowódca armii krzyżackiej - Michał Küchmeister von Sternberg - został wzięty do niewoli. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego i była przykładem jednej z najszybszych mobilizacji zbrojnych w historii średniowiecznej Europy.

Na przestrzeni wieków żołnierze rezerwy walcząc o Polskę, niejednokrotnie dawali przykład patriotycznej postawy, wierności przysiędze wojskowej oraz przywiązania do tradycji oręża polskiego.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie