PRZYPOMINAMY! Akcja zima 2023/24 – sprawdź, kto odśnieża drogi na zlecenie Urzędu Gminy

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
3 grudnia 2023

Pogoda za oknem zimowa, podobnie jak sytuacja na drogach. Gmina Poraj jest przygotowana do Akcji Zima 2023/2024. Sprawdź szczegółowy wykaz dróg, czyli która droga jest wojewódzka, powiatowa, a która gminna. Przypominamy, kto na zlecenie Urzędu Gminy odśnieża drogi gminne. Zasady zimowego utrzymania dróg gminnych określone są przez Zarządzenie Nr 46 Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie zasad odśnieżania i usuwania gołoledzi na drogach publicznych.

Podobnie, jak to miało miejsce w latach poprzednich, Gmina Poraj podzielona została na II rejony odśnieżania. Na zlecenie Gminy prace związane z zimowym utrzymaniem dróg wykonują:

♦ Rejon I Poraj, Choroń, Dębowiec, Kuźnica Stara, Kuźnica Folwark, Gęzyn, Pustkowie Gęzyńskie.

 
Przewóz Zarobkowy „Złomotex Trans”

Choroń, ul. Wolności 129

tel. 517 450 456

 

Rejon II Żarki Letnisko, Masłońskie, Jastrząb

Przedsiębiorstwo Usługowe „Irdosa”

Choroń, ul. Wolności 18

tel. 518 511 478

 

⊂ Zgodnie z klasyfikacją dróg Urząd Gminy jest odpowiedzialny za odśnieżanie dróg gminnych ⊃

Odśnieżanie na drogach powiatowych i wojewódzkich realizują przedsiębiorstwa, które wykonują prace związane z zimowym utrzymaniem dróg  na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg w Myszkowie.

W związku z sezonem zimowym, a co za tym idzie czasem intensywnych opadów śniegu i utrudnionych warunków drogowych, informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkownikom dróg na terenie naszej Gminy. 

Zimowe utrzymanie dróg (ZUD) są to prace mające na celu zmniejszenie lub ograniczenie zakłóceń ruchu drogowego wywołanych takimi czynnikami atmosferycznymi jak śliskość zimowa oraz opady śniegu. Zasady prac prowadzonych przy ZUD oraz technologia robót wynikają z aktualnie obowiązujących standardów utrzymania.

KLASYFIKACJA DRÓG: otwórz

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:

Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: (…) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie