Opieka koordynowana w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Poraju

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
4 grudnia 2023

Od kliku miesięcy pacjenci Gminnego Ośrodka Zdrowia w Poraju korzystają z możliwości jakie daje opieka koordynowana, która ma na celu zapewnienie pacjentowi choremu przewlekle kompletnej diagnostyki i terapii w wybranych schorzeniach z kardiologii, diabetologii i pulmonologii oraz porad dietetycznych. Leczenie przez specjalistów oparte jest na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, we współpracy z koordynatorem, który zapewnia lepszą komunikację pacjent – lekarz. Pacjenci już docenili tę formę leczenia.

Opieka koordynowana stworzyła nowe możliwości diagnozowania i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u lekarzy rodzinnych. W uzasadnionych przypadkach mogą oni zlecać badania zarezerwowane wcześniej dla specjalistów. Ten sposób opieki został przed paroma miesiącami uruchomiony w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Poraju.

Dotychczas były to schorzenia z zakresu kardiologii i diabetologii, teraz dołączyła pulmunologia. Pomoc mieszkańcom Gminy Poraj niosą lekarze specjaliści: konsultacje kardiologiczne – Jacek Kret, Maciej Chylak i Renata Janikowska, z pulmonologii – Leszek Konofalski, z diabetologii – Ewa Mazur, a konsultacje dietetyczne – Natalia Chmielewska.

Leczenie oparte jest na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej. Terapia uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą oraz dodatkowe konsultacje, na przykład z dietetykiem.

Bezpośrednie omówienie wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami wpływa na większą skuteczność terapii oraz bezpieczeństwo pacjenta.

Opieka koordynowana podkreśliła także rolę koordynatora. To osoba, który dba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo informuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, współpracuje z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej. W Poraju rolę tę pełni Anna Stachowicz – Rogacz.

Warto dodać, że w roku pacjent ma prawo do 1 porady kompleksowej, nie więcej niż 6 porad edukacyjnych oraz do 3 porad dietetycznych. Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego.

"Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny, na które do tej pory kierował lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Poszerzenie katalogu badań w POZ skraca czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwala na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia" - podkreśla Aneta Sowińska, kierownik GOZ w Poraju.

Wprowadzenie opieki koordynowanej wzmocniło rolę koordynatora, który dba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo informuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, współpracuje z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie